Saletrzak – co musisz wiedzieć o tym nawozie?

Maciej Kowalski
25.07.2024

„Saletrzak” to nazwa handlowa popularnego nawozu azotowego, który jest chętnie wybierany zarówno przez rolników, jak i sadowników czy ogrodników z uwagi na jego uniwersalne zastosowanie. Jednocześnie jest to nawóz wysoko efektywny w uzupełnianiu nie tylko niedoborów azotu, ale także innych ważnych składników pokarmowych roślin. Sprawdź, co warto i trzeba wiedzieć o saletrzaku.

Skład

Saletrzak, znany również jako CAN (calcium ammonium nitrate), jest jednym z najczęściej używanych nawozów azotowych. Spośród wielu dostępnych na rynku saletrzaków, szczególnie dobrą opinią cieszy Saletrzak CAN 27N firmy Achema, który w 27% składa się z azotu azotu (N), kluczowego składnika odżywczego dla roślin.

Porada eksperta:

Azot zawarty w nawozie jest dostępny w dwóch formach: azotanowej (NO3-) i amonowej (NH4+). Ta kombinacja zapewnia szybkie działanie nawozu oraz długotrwałe zasilanie roślin w azot.

W składzie saletrzaków znajdują się również cenne mikroelementy, takie jak magnez (MgO) czy wapń. Przykładowo: wspomniany nawóz CAN od Achemy zawiera 4% MgO oraz 6% Ca.

Właściwości saletrzaków

Saletrzak to nawóz azotowy o bardzo cennych właściwościach, idealnie wpisujący się w specyfikę współczesnego rolnictwa, nastawionego na szybkie i obfite uzupełnianie niedoborów makro- i mikroelementów decydujących o plonowaniu.

Wspomnijmy przede wszystkim o szybkiej rozpuszczalności nawozu, dzięki czemu rośliny mają zapewnioną błyskawiczną dostępność azotu w łatwo przyswajalnej formie.

Saletrzak podaje azot w formie amonowej, która jest bardziej stabilna w glebie, co zmniejsza ryzyko strat spowodowanych wymywaniem N.

Porada eksperta:

Bardzo istotną właściwością CAN jest niska tendencja do powodowania oparzeń roślinnych, dzięki czemu saletrzak jest bezpieczny nawet przy bezpośrednim kontakcie z roślinami.

Zastosowanie saletrzaków w rolnictwie

Saletrzak jest wszechstronnym nawozem rolniczym, przeznaczonym do stosowania w różnych rodzajach upraw rolnych. Wymieńmy tutaj tylko zboża (poprawa rozwoju kłosów i zwiększenie plonowania), rośliny okopowe (poprawa jakości i ilości plonów, szczególnie ziemniaków i buraków) czy warzywa (zwiększenie masy warzyw i poprawa ich jakości).

CAN dobrze sprawdza się także w uprawie owoców, szczególnie jagód, wspierając rozwój owoców, zwiększając ich wielkość i poprawiając smak.

Korzyści ze stosowania saletrzaków

Specyficzną cechą saletrzaków jest to, że dostarczają roślinom azotu w dwóch formach, co przekłada się zarówno na szybki wzrost wegetatywny, jak i długotrwałe zasilanie roślin w ten niezbędny makroelement.

Z kolei obecność wapnia w nawozie poprawia strukturę gleby, zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wody oraz ułatwia dostępność innych składników odżywczych.

Nieocenioną zaletą saletrzaków jest ograniczanie ryzyka strat azotu do środowiska (stabilna forma amonowa), dzięki czemu jest to nawóz bezpieczny w użyciu – oczywiście pod warunkiem przestrzegania zasad zrównoważonego nawożenia (unikanie nadmiernego stosowania).

Dodajmy również, że CAN, jako nawóz granulowany, jest łatwy w rozprowadzaniu na polu i dedykowany precyzyjnemu nawożeniu roślin.

Wszystko to sprawia, że saletrzaki są niemal idealnym wyborem dla rolników, których celem jest zwiększenie plonowania i poprawa jakości upraw.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.