Poznaj podstawowe zasady efektywnego nawożenia fosforem

Maciej Kowalski
08.12.2023

Fosfor jest jednym z kluczowych makroelementów uczestniczących w procesie wzrostu roślin uprawnych. Odpowiada przede wszystkim za budowę systemu korzeniowego, kwitnienie oraz owocowanie. Wszelkie niedobory fosforu wymagają uzupełnienia, co jednak należy robić z głową, ograniczając negatywny wpływ stosowania nawozów mineralnych na środowisko. W naszym artykule omawiamy podstawowe zasady efektywnego nawożenia fosforem.

Analiza gleby

Niezależnie od tego, jaki rodzaj nawozu planuje zastosować rolnik, zawsze powinien zacząć od przeprowadzenia podstawowej analizy gleby. Ma ona na celu ustalenie rzeczywistych niedoborów makro- i mikroelementów, co z kolei jest podstawą do ustalenia dawkowania nawozów mineralnych.

Analiza pozwoli określić aktualne poziomy fosforu w glebie i opracować szczegółowy plan jego uzupełnienia. Dodatkowo w ramach analizy ustala się pH gleby, czyli parametr mający istotny wpływ na przyswajalność fosforu.

Porada eksperta:

W kwaśnych glebach występuje mniejsza dostępność fosforu, dlatego na takich stanowiskach zaleca się najpierw zmianę odczynu gleby w kierunku neutralnego.

Dobór odpowiedniego nawozu fosforowego

Na rynku znajdziemy co najmniej kilka rodzajów popularnych nawozów fosforowych, a do tego dochodzą jeszcze dziesiątki marek producentów. Wybór konkretnego nawozu zawsze powinien być motywowany rzeczywistymi potrzebami roślin i oczekiwanym plonowaniem.

Rozsądnie jest stawiać na nawozy dobrej jakości, pochodzące z pewnego źródła, a najlepiej takie, jakie sprawdzały się już w przeszłości. Do najpopularniejszych nawozów fosforowych zaliczymy m.in. superfosfat.

Właściwa pora nawożenia

Fosfor bierze udział przede wszystkim w fazie budulcowej korzeni, dlatego rośliny zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na ten makroelement zaraz na początku okresu wegetacyjnego, czyli zwykle wczesną wiosną.

Nie oznacza to natomiast, że nie należy nawozić fosforem także w późniejszym okresie. Wszystko zależy tutaj od potrzeb konkretnej rośliny oraz bieżących obserwacji rolnika, który powinien stale monitorować rozwój roślin i reagować na ewentualne oznaki niedoborów fosforu (zmniejszony wzrost korzeni, słabo rozwinięte liście etc.).

Porada eksperta:

W interesie każdego rolnika jest opracowanie i przestrzeganie harmonogramu nawożenia. W jego ułożeniu pomogą Ci eksperci z zakresu agrotechniki (np. w lokalnych ośrodkach wsparcia rolników) oraz doświadczeni dystrybutorzy nawozów.

Odpowiednie dawkowanie

Nawozy fosforowe, podobnie jak azotowe czy nawozy potasowe, nie powinny być nadużywane, ponieważ zagraża to bezpieczeństwu ludzi, zwierząt i całego ekosystemu. Odpowiedzialny rolnik stosuje wyłącznie takie dawki nawozów, jakie są niezbędne dla zapewnienia oczekiwanego plonowania.

W przypadku trudności z określeniem optymalnej dawki na hektar uprawy, warto wspierać się doradztwem ze strony dystrybutora konkretnego nawozu.

Stosując się do tych zasad efektywnego nawożenia fosforem, możesz realnie wpłynąć na produktywność uprawy, ograniczając przy tym koszty zakupu preparatów nawozowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.