Jak wybrać zaufanego dostawcę nawozów?

Maciej Kowalski
19.09.2023

Sprzedawca nawozów to jeden z kluczowych partnerów rolnika. Obecnie nie da się prowadzić działalności rolniczej, zwłaszcza na większą skalę, bez współpracy z podmiotami zewnętrznymi – dostawcami preparatów odżywczych, środków chwastobójczych, maszyn, części zamiennych, materiałów budowlanych etc. Szczególnie ważne jest wybranie zaufanego dostawcy nawozów, z którym będzie można zbudować długofalową relację biznesową. Czym się tutaj kierować? Na co zwrócić uwagę? Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.

Zacznij od sprawdzenia oferty

Dobry dostawca nawozów to ten, który ma w swojej ofercie takie nawozy, jakich rzeczywiście potrzebuje rolnik. Nic nam po partnerskich relacjach, przyjemnych rozmowach i atrakcyjnych cenach, jeśli na końcu okazuje się, że sprzedawca nie jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby swojego klienta.

Stąd radzimy, aby na początek wyselekcjonować tych dostawców nawozów dla rolnictwa, którzy mają możliwie jak najobszerniejszą ofertę produktów – i to zarówno nawozów jedno-, jak i nawozów wieloskładnikowych oraz innych preparatów wykorzystywanych w rolnictwie.

Czas dostawy

Co prawda żaden rolnik nie zamawia nawozów na ostatnią chwilę, jednak przesadnie długi czas oczekiwania na potrzebne produkty może poważnie zaburzyć działalność rolniczą, w tym opóźnić przygotowanie gleby czy sam siew.

Warto więc dopytać o realne terminy realizacji zamówienia, jak i sposób dostawy zamówionych nawozów. Obecnie najwygodniejszą opcją jest system wysyłkowy, gdzie rolnik składa zamówienie online, a sprzedawca zapewnia transport nawozów w big bagach pod wskazany adres.

Renoma sprzedawcy

Na polskim rynku działa wiele przedsiębiorstw specjalizujących się w sprzedaży nawozów rolniczych. Dobrze będzie skupić się na tych, które cieszą się dobrą opinią klientów i prowadzą swoją działalność od wielu lat. O takie rekomendacje można poprosić np. znajomych rolników czy inne osoby z branży, które mają doświadczenie we współpracy z konkretnymi sprzedawcami nawozów.

Zweryfikuj swojego potencjalnego partnera

Po wstępnym wybraniu sprzedawcy, który wydaje się być wiarygodny i wart nawiązania z nim współpracy, dobrze będzie jeszcze zweryfikować, czy aby na pewno mamy do czynienia z legalnie działającą firmą. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy decydujemy się na zamówienie nawozów online z przedpłatą.

Tutaj najlepiej będzie zacząć od sprawdzenia, czy dany kontrahent znajduje się na Białej Liście podatników VAT. Można to zrobić na stronie internetowej https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka - wystarczy znać numer konta, numer NIP, numer REGON lub nazwę danego podmiotu.

Wsparcie klienta

Najlepsi dostawcy nawozów nie ograniczają się wyłącznie do roli sprzedawcy. Celem godnych polecenia firm jest budowanie trwałych relacji ze swoimi klientami, co jest korzystne dla obu stron. Dostawca zyskuje stałego klienta, natomiast rolnik nie musi tracić czasu na każdorazowe szukanie potrzebnych nawozów w najkorzystniejszych cenach i ryzykować współpracy z nieznanym sobie podmiotem.

Zwróć więc uwagę na to, czy dostawca zapewnia swoim klientom pełne wsparcie na poziomie m.in. doradztwa przy wyborze konkretnych nawozów, czy udziela fachowych wskazówek z zakresu użytkowania oferowanych produktów, agrotechniki etc. To wszystko ma istotny wpływ na wiarygodność sprzedawcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.