Jak wygodnie i korzystnie kupować nawozy rolnicze?

Maciej Kowalski
27.10.2023

Faktem jest, że współczesne rolnictwo nie może funkcjonować w oderwaniu od stosowania nawozów mineralnych. Sztuczne preparaty nawozowe są niezbędnym elementem produkcji rolnej, gwarantując wysokie plonowanie, zwiększając odporność upraw na szkodniki, poprawiając jakość zbiorów oraz optymalizując koszty produkowania żywności. Wielu rolników od lat zaopatruje się w nawozy w tych samych punktach, najczęściej w lokalnych hurtowniach. Tymczasem nie zawsze jest to najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem zarówno ekonomii, jak i wygody. O alternatywnych rozwiązaniach przeczytasz w naszym poradniku.

Nie ograniczaj się tylko do lokalnych sprzedawców

Siła przyzwyczajenia oraz dobre doświadczenia są oczywiście argumentami przemawiającymi za tym, aby pozostać wiernym swojemu stałemu dostawcy nawozów. Na drugiej szali trzeba jednak położyć własny interes, czyli zrewidować, czy aby na pewno obecna oferta jest konkurencyjna w stosunku do sytuacji rynkowej.

Zdarza się, że ceny nawozów u lokalnych dostawców daleko odbiegają od tych, jakie można uzyskać u większych podmiotów. Biorąc pod uwagę, że średniej wielkości gospodarstwo zużywa wiele ton nawozów w ciągu tylko jednego sezonu, może się okazać, że zmiana dostawcy przyniesie rolnikowi naprawdę odczuwalne oszczędności.

Wykorzystaj Internet

Skoro w Internecie można dziś kupić nawet nowy samochód czy maszynę rolniczą, to nie ma żadnego powodu, aby nie wykorzystywać tego kanału do zaopatrywania się w nawozy mineralne. Zakupy online są niewątpliwie bardzo wygodne i szybkie, ponieważ można ich dokonać bez wychodzenia z domu.

Każdy ogólnopolski dostawca nawozów udostępnia swoim klientom opcję składania zamówień online, najlepiej po uprzednim kontakcie telefonicznym czy mailowym z doradcą handlowym, z którym można wynegocjować indywidualne warunki zakupu preparatów nawozowych.

Zaletą kupowania nawozów online jest również możliwość szybkiego zrewidowania cen oraz ustalenia dostępności potrzebnych preparatów. Wystarczy odwiedzić strony internetowe różnych sprzedawców i sprawdzić oferowane przez nich stawki, a następnie wybrać tę najkorzystniejszą ofertę.

Co z dostawą nawozów?

Wielu rolników stroni od kupowania nawozów online czy od dostawców mających siedziby w innym regionie, ponieważ obawia się problemów z dostawą zamówionych preparatów, jak i związanych z tym wysokich kosztów.

Te obawy są nieuzasadnione, ponieważ czołowi dostawcy obsługujący klientów w całej Polsce mają bardzo dobrze zorganizowany proces logistyczny. Zwykle jest tak, że zaraz po przedpłacie zamówienie jest kierowane do realizacji, a nawozy trafiają do odbiorcy w ciągu kilku dni roboczych (najczęściej są dostarczane w tzw. big bagach, co ułatwia ich magazynowanie poza sezonem nawożenia).

Jak uniknąć długiego czasu oczekiwania na dostawę zamówionych nawozów?

Tutaj najlepszą radą jest zamówienie nawozów i opłacenie ich w formie przedpłaty. Jeśli dostawcą jest duża, znana na rynku firma, która działa w branży od wielu lat, to nie wiąże się z tym żadne ryzyko. Przedpłata gwarantuje natomiast priorytetową realizację zamówienia oraz niezmienność uzgodnionej ceny nawozów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.