Nawozy wieloskładnikowe, zarówno dolistne, jak i doglebowe, budzą coraz większe zainteresowanie wśród polskich rolników. I trudno się temu dziwić, skoro są promowane, jako uniwersalne, odpowiednie dla wielu gatunków roślin i rodzajów gleb. Zanim zdecydujesz się na sięgnięcie po te środki odżywcze, to najpierw poznaj specyfikę oraz najważniejsze zalety nawozów wieloskładnikowych. Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.
Nawozy wieloskładnikowe to substancje zawierające co najmniej dwa podstawowe składniki pokarmowe wymagane przez rośliny uprawne. Zawsze są to azot, potas i/lub fosfor. Dzięki temu nawóz wieloskładnikowy rzeczywiście może kompleksowo odżywiać rośliny, co powinno się przełożyć nie tylko na zwiększenie masy plonów, ale także podwyższenie ich jakości.
Na rynku znajdziemy dziś wiele rodzajów nawozów wieloskładnikowych, których producenci stosują różne dodatki, by przyciągnąć uwagę klientów i przekonać ich, że mają do czynienia rzeczywiście z najlepszym produktem. Są to przede wszystkim makro- i mikroelementy czy substancje pomocnicze, na czele z biostymulatorami oraz kompleksonami.
To warto wiedzieć
Nawozy wieloskładnikowe występują zarówno w formie płynnej, stałej, jak i zawiesinowej.
Choć nawozy wieloskładnikowe powinny odpowiadać na potrzeby żywieniowe większości popularnych roślin uprawnych, to absolutnie nie należy w ciemno zakładać, że taki nawóz zawsze będzie optymalnym wyborem dla konkretnego pola. Mało tego: są sytuacje, w których wciąż lepiej będzie sięgnąć po nawozy jednoskładnikowe, na przykład azotowe, fosforowe, czy nawozy potasowe etc.
Wszystko zależy tutaj od takich podstawowych czynników, jak:
Warto podkreślić, że nawozy wieloskładnikowe zdecydowanie najlepiej sprawdzają się na glebach zasobnych w przyswajalne formy potasu, fosforu i magnezu. Jednocześnie wymusza to skrupulatne dobranie optymalnego nawozu dla danego pola, aby nie dopuścić do przenawożenia i tym samym spadku jakości uzyskanych plonów.
Rada
W przypadku pól o wysokich niedoborach składników pokarmowych, zaleca się stosowanie mieszanych nawozów wieloskładnikowych.
Do najważniejszych zalet tych nawozów, które w praktyce decydują o ich popularności i rosnącym udziale w rolnictwie, zaliczymy:
Umiejętne korzystanie z nawozów wieloskładnikowych niewątpliwie może mieć pozytywny wpływ na produktywność i jakość plonów. Pamiętajmy natomiast, że najważniejsze zawsze jest prawidłowe dobranie rodzaju nawozu do rzeczywistych potrzeb roślin i specyfiki gleby.