Poznaj zalety nawozów wieloskładnikowych

Maciej Kowalski
19.09.2023

Nawozy wieloskładnikowe, zarówno dolistne, jak i doglebowe, budzą coraz większe zainteresowanie wśród polskich rolników. I trudno się temu dziwić, skoro są promowane, jako uniwersalne, odpowiednie dla wielu gatunków roślin i rodzajów gleb. Zanim zdecydujesz się na sięgnięcie po te środki odżywcze, to najpierw poznaj specyfikę oraz najważniejsze zalety nawozów wieloskładnikowych. Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Czym są nawozy wieloskładnikowe?

Nawozy wieloskładnikowe to substancje zawierające co najmniej dwa podstawowe składniki pokarmowe wymagane przez rośliny uprawne. Zawsze są to azot, potas i/lub fosfor. Dzięki temu nawóz wieloskładnikowy rzeczywiście może kompleksowo odżywiać rośliny, co powinno się przełożyć nie tylko na zwiększenie masy plonów, ale także podwyższenie ich jakości.

Na rynku znajdziemy dziś wiele rodzajów nawozów wieloskładnikowych, których producenci stosują różne dodatki, by przyciągnąć uwagę klientów i przekonać ich, że mają do czynienia rzeczywiście z najlepszym produktem. Są to przede wszystkim makro- i mikroelementy czy substancje pomocnicze, na czele z biostymulatorami oraz kompleksonami.

To warto wiedzieć

Nawozy wieloskładnikowe występują zarówno w formie płynnej, stałej, jak i zawiesinowej.

Wieloskładnikowy nie oznacza dowolny!

Choć nawozy wieloskładnikowe powinny odpowiadać na potrzeby żywieniowe większości popularnych roślin uprawnych, to absolutnie nie należy w ciemno zakładać, że taki nawóz zawsze będzie optymalnym wyborem dla konkretnego pola. Mało tego: są sytuacje, w których wciąż lepiej będzie sięgnąć po nawozy jednoskładnikowe, na przykład azotowe, fosforowe, czy nawozy potasowe etc.

Wszystko zależy tutaj od takich podstawowych czynników, jak:

  • Specyficzne wymagania danej rośliny;
  • pH gleby;
  • Preferowany termin nawożenia;
  • Właściwości konkretnego nawozu;
  • Rzeczywista zasobność gleby w podstawowe składniki nawozu, czyli P, K oraz N (konieczne jest przeprowadzenie badania gleby, które należy powtarzać co 5 lat);

Warto podkreślić, że nawozy wieloskładnikowe zdecydowanie najlepiej sprawdzają się na glebach zasobnych w przyswajalne formy potasu, fosforu i magnezu. Jednocześnie wymusza to skrupulatne dobranie optymalnego nawozu dla danego pola, aby nie dopuścić do przenawożenia i tym samym spadku jakości uzyskanych plonów.

Rada

W przypadku pól o wysokich niedoborach składników pokarmowych, zaleca się stosowanie mieszanych nawozów wieloskładnikowych.

Zalety nawozów wielkoskładnikowych

Do najważniejszych zalet tych nawozów, które w praktyce decydują o ich popularności i rosnącym udziale w rolnictwie, zaliczymy:

  • Kompleksowa zawartość najważniejszych składników mineralnych;
  • Odpowiednie proporcje minerałów, makro- i mikroelementów;
  • Stosowanie nawozów wieloskładnikowych zmniejsza ryzyko wystąpienia niedoborów odżywczych u roślin;
  • Możliwość wykonania nawożenia w ramach jednego przejazdu (oszczędność czasu);
  • Brak konieczności samodzielnego mieszania nawozów pojedynczych i tym samym wyeliminowanie ryzyka popełnienia błędów w komponowaniu mieszanki;

Umiejętne korzystanie z nawozów wieloskładnikowych niewątpliwie może mieć pozytywny wpływ na produktywność i jakość plonów. Pamiętajmy natomiast, że najważniejsze zawsze jest prawidłowe dobranie rodzaju nawozu do rzeczywistych potrzeb roślin i specyfiki gleby.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.