Jak efektywnie stosować nawozy sztuczne?

Maciej Kowalski
19.09.2023

Opracowanie nawozów sztucznych (mineralnych) bez wątpienia odmieniło rolnictwo, będąc równie ważnym krokiem w rozwoju produkcji żywności, jak mechanizacja. Obecnie rolnicy mogą dosłownie przebierać w markach nawozów, przy czym decydujący wpływ na jakość plonów ma efektywne stosowanie nawozów sztucznych. O co należy tutaj zadbać? Kilka podstawowych zasad omawiamy w naszym artykule.

Co ma największy wpływ na efektywność stosowania nawozów?

Podstawowym czynnikiem, który decyduje o efektywnym wykorzystaniu nawozów w uprawie roślin, zwłaszcza na cele spożywcze, jest prawidłowa agrotechnika. Nawet najlepszy nawóz nie pozwoli uzyskać oczekiwanych plonów, jeśli rolnik nie zadba o:

  • Prawidłowe zmianowanie, czyli następstwo roślin;
  • Odpowiednie przygotowanie gleby do siewu;
  • Pilnowanie optymalnych terminów siewu i nawożenia;
  • Prawidłowe obsadzanie roślin;
  • Stosowanie środków ochrony roślin przed chwastami, chorobami oraz szkodnikami;

Dobór nawozów do konkretnych odmian

Szczególnie mniej doświadczeni rolnicy miewają problemy z dobraniem nawozów sztucznych, które zaspokoją potrzeby odżywcze uprawianych roślin. Wynika to również z olbrzymiej dostępności różnego rodzaju nawozów, często występujących pod wieloma markami handlowymi.

Tutaj bezcenna może się okazać pomoc sprzedawcy/dystrybutora, który dysponuje szczegółową wiedzą na temat oferowanych nawozów i potrafi udzielić swojemu klientowi konkretnych wskazówek. Najważniejsze jest dobranie takiego nawozu, który nie tylko teoretycznie zaspokaja potrzeby danej rośliny, ale też w praktyce jest dla niej bezpieczny i nie pogarsza jakości plonów.

Pamiętajmy, że niektóre rośliny uprawne gorzej reagują na nawożenie sztucznymi nawozami, co odbija się i na ilości, i jakości produkcji.

Dobrym przykładem będą tutaj masowo stosowane w Polsce, ale i innych krajach, nawozy azotowe. Powszechnie wiadomo, że mają one doskonały wpływ na zwiększenie masy plonu, natomiast nieprawidłowo dobrany nawóz z wysoką zawartością azotu może znacząco obniżyć jakość zbiorów.

Proporcje, terminy, poprawna technika nawożenia

Efektywność stosowania nawozów sztucznych jest ściśle uzależniona od tego, czy rolnik będzie się trzymać podstawowych zasad nawożenia. Przede wszystkim chodzi tutaj o wybieranie odpowiednich terminów, zwracanie uwagi na warunki pogodowe i termiczne (nie nawozimy zmarzniętej gleby, pola pokrytego śniegiem oraz w czasie opadów deszczu), jak i o obliczenie prawidłowej ilości nawozu.

Przenawożenie to jeden z najczęstszych błędów popełnianych we współczesnym rolnictwie. Wynika on z unikania stosowania przez rolników nowoczesnych programów obliczających dawkowanie nawozu, jak i z niekorzystania z doradztwa rolniczego (w tym udzielanego przez dystrybutorów nawozów).

Konsekwencje przenawożenia ponosi zarówno środowisko naturalne (szczególnie, gdy mówimy o nawozach potasowych), jak i sam rolnik (poprzez niepotrzebne zwiększenie kosztów produkcji).

Pamiętajmy zatem o podstawowej zasadzie efektywnego stosowania nawozów sztucznych: zawsze punktem wyjścia jest realne zapotrzebowanie gleby i rośliny na konkretne składniki pokarmowe. Nawożenie musi być więc poprzedzone badaniami i dokładnymi analizami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.