Opracowanie nawozów sztucznych (mineralnych) bez wątpienia odmieniło rolnictwo, będąc równie ważnym krokiem w rozwoju produkcji żywności, jak mechanizacja. Obecnie rolnicy mogą dosłownie przebierać w markach nawozów, przy czym decydujący wpływ na jakość plonów ma efektywne stosowanie nawozów sztucznych. O co należy tutaj zadbać? Kilka podstawowych zasad omawiamy w naszym artykule.
Podstawowym czynnikiem, który decyduje o efektywnym wykorzystaniu nawozów w uprawie roślin, zwłaszcza na cele spożywcze, jest prawidłowa agrotechnika. Nawet najlepszy nawóz nie pozwoli uzyskać oczekiwanych plonów, jeśli rolnik nie zadba o:
Szczególnie mniej doświadczeni rolnicy miewają problemy z dobraniem nawozów sztucznych, które zaspokoją potrzeby odżywcze uprawianych roślin. Wynika to również z olbrzymiej dostępności różnego rodzaju nawozów, często występujących pod wieloma markami handlowymi.
Tutaj bezcenna może się okazać pomoc sprzedawcy/dystrybutora, który dysponuje szczegółową wiedzą na temat oferowanych nawozów i potrafi udzielić swojemu klientowi konkretnych wskazówek. Najważniejsze jest dobranie takiego nawozu, który nie tylko teoretycznie zaspokaja potrzeby danej rośliny, ale też w praktyce jest dla niej bezpieczny i nie pogarsza jakości plonów.
Pamiętajmy, że niektóre rośliny uprawne gorzej reagują na nawożenie sztucznymi nawozami, co odbija się i na ilości, i jakości produkcji.
Dobrym przykładem będą tutaj masowo stosowane w Polsce, ale i innych krajach, nawozy azotowe. Powszechnie wiadomo, że mają one doskonały wpływ na zwiększenie masy plonu, natomiast nieprawidłowo dobrany nawóz z wysoką zawartością azotu może znacząco obniżyć jakość zbiorów.
Efektywność stosowania nawozów sztucznych jest ściśle uzależniona od tego, czy rolnik będzie się trzymać podstawowych zasad nawożenia. Przede wszystkim chodzi tutaj o wybieranie odpowiednich terminów, zwracanie uwagi na warunki pogodowe i termiczne (nie nawozimy zmarzniętej gleby, pola pokrytego śniegiem oraz w czasie opadów deszczu), jak i o obliczenie prawidłowej ilości nawozu.
Przenawożenie to jeden z najczęstszych błędów popełnianych we współczesnym rolnictwie. Wynika on z unikania stosowania przez rolników nowoczesnych programów obliczających dawkowanie nawozu, jak i z niekorzystania z doradztwa rolniczego (w tym udzielanego przez dystrybutorów nawozów).
Konsekwencje przenawożenia ponosi zarówno środowisko naturalne (szczególnie, gdy mówimy o nawozach potasowych), jak i sam rolnik (poprzez niepotrzebne zwiększenie kosztów produkcji).
Pamiętajmy zatem o podstawowej zasadzie efektywnego stosowania nawozów sztucznych: zawsze punktem wyjścia jest realne zapotrzebowanie gleby i rośliny na konkretne składniki pokarmowe. Nawożenie musi być więc poprzedzone badaniami i dokładnymi analizami.