Nawozy wapniowo-magnezowe: bezcenne wsparcie dla gleby i upraw

Maciej Kowalski
27.03.2025

Nawożenie to podstawowy zabieg agrotechniczny, który – pisząc w dużym uproszczeniu - ma na celu zapewnienie roślinom optymalnych warunków wzrostu i tym samym zwiększenie plonowania. Choć fundament stanowią tutaj nawozy azotowe, nawozy potasowe i nawozy fosforowe, to nawożąc uprawy nie możemy zapominać także o zapotrzebowaniu roślin na inne składniki odżywcze, których niedobory mogą zostać wykazane na etapie analizy składu fizykochemicznego gleby. W tym artykule bliżej przyjrzymy się zastosowaniu nawozów wapniowo-magnezowych i ich roli we współczesnym rolnictwie.

Podwójny cel

Stosowanie nawozów mineralnych (sztucznych) służy nie tylko żywieniu roślin, ale także poprawie struktury gleby i zwiększeniu jej zdolności do magazynowania składników odżywczych. Dokładnie tak jest z nawozami wapniowo-magnezowymi, które zawierają dwa kluczowe pierwiastki wpływające na warunki uprawy, przyswajalność składników odżywczych oraz ogólne zdrowie roślin.

Wapń (Ca):

  • Poprawia strukturę gleby, zwiększając jej przepuszczalność dla wody i powietrza (co jest szczególnie ważne na glebach ciężkich);
  • Neutralizuje zakwaszenie gleby, co sprzyja lepszemu rozwojowi większości roślin uprawnych;
  • Zwiększa odporność roślin na choroby i stresy środowiskowe.

Magnez (Mg):

  • Jest podstawowym składnikiem chlorofilu, barwnika niezbędnego do zachodzenia procesu fotosyntezy;
  • Wspomaga przemiany energetyczne w roślinach, przyspieszając ich rozwój;
  • Zwiększa przyswajalność fosforu i innych składników odżywczych.

Problem zakwaszenia gleby

Zakwaszenie gleby to powszechne zjawisko i jeden z największych problemów, z jakim borykają się rolnicy. Zbyt niskie pH podłoża prowadzi do ograniczenia dostępności dla roślin wielu składników odżywczych, jednocześnie zwiększając toksyczność niektórych pierwiastków, takich jak glin (Al).

Zbyt kwaśna gleba ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie plonów, ponieważ prowadzi do osłabienia systemu korzeniowego roślin i zwiększenia ich podatności na choroby.

W celu wyregulowania pH gleby i dodatkowego odżywienia upraw, stosuje się właśnie nawozy wapniowo-magnezowe.

Rodzaje nawozów wapniowo-magnezowych

Na rynku znajdziemy różne warianty nawozów, które pozwalają uzupełnić wapń i magnez w ramach jednej aplikacji. Do tych najpopularniejszych zaliczymy:

  • Dolomit – czyli naturalną skałę wapniowo-magnezową, która długotrwale poprawia strukturę gleby.
  • Wapno magnezowe – nawóz stosowany w celu szybkiego zneutralizowania kwasowości gleby.
  • Węglan wapnia z magnezem – wykazuje dość delikatne działanie, dlatego jest zalecany na gleby lekkie.

Warto również wspomnieć o produktach, które choć nie są typowymi nawozami wapniowo-magnezowymi, to pozwalają szybko uzupełnić niedobory magnezu, szczególnie dobrze sprawdzając się wtedy, gdy priorytetem nie jest neutralizacja niskiego pH. Są to m.in. siarczan magnezu 7-wodny, Korn-Kali 40% czy ESTA Kieserit.

Podsumowanie

Nawozy wapniowo-magnezowe to preparaty dedykowane poprawie jakość gleby, które pozwalają również zaspokoić zapotrzebowanie roślin na magnez. Ich stosowanie przyczynia się do stabilizacji pH gleby, zwiększa efektywność nawożenia i tym samym bezpośrednio poprawia plonowanie.

Zakup odpowiedniego nawozu powinien być poprzedzony dokładną analizą gleby, co da odpowiedź na pytanie, czy priorytetem na danym stanowisku jest neutralizacja kwasowości, czy może uzupełnienie niedoborów Mg.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.