Poznaj korzyści ze stosowania nawozów potasowo-magnezowych

Maciej Kowalski
19.07.2024

Nawozy potasowo-magnezowe to popularny wybór rolników, których oczywistym celem jest z jednej strony zwiększenie plonowania, a z drugiej poprawa jakości owoców swojej pracy. Mówimy tutaj o grupie nawozów, które pozwalają stosunkowo szybko i efektywnie uzupełnić niedobory kluczowych składników odżywczych roślin. Co ważne, umiejętnie stosowane nawozy potasowo-magnezowe przyczyniają się również do poprawy struktury gleby. Więcej o tym, jakie korzyści może przynieść zaangażowanie tych nawozów w proces produkcji rolnej, przeczytasz w naszym artykule.

Czym są nawozy potasowo-magnezowe?

Nawozy potasowo-magnezowe to nawozy mineralne (sztuczne) zawierające potas (K) i magnez (Mg), przy czym ten pierwszy ma znacznie większy udział w składzie produktu. Nawozy te pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie roślin na dwa bardzo ważne składniki odżywcze, uczestniczące w kluczowych procesach wegetacyjnych roślin uprawnych.

Przykładem nawozu potasowo-magnezowego jest popularny wśród polskich rolników nawóz Korn-Kali.

Nieoceniona rola potasu

Potas to jeden z trzech makroelementów (obok azotu i fosforu), który jest niezbędny dla zapewnienia roślinom prawidłowego wzrostu i rozwoju. Składnik ten wpływa na wiele kluczowych procesów biologicznych.

Zacznijmy od regulowania gospodarki wodnej roślin. Potas wspomaga utrzymanie turgoru komórek, a tym samym umożliwia prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów otwierania i zamykania aparatów szparkowych, dzięki czemu rośliny są bardziej odporne na okresy suszy – jest to szczególnie ważne w kontekście pogarszającej się sytuacji hydrologicznej w naszym kraju.

Stosowanie nawozów potasowo-magnezowych z wysoką zawartością potasu przyczynia się do poprawy jakości plonów oraz wydłużenia ich trwałości przechowalniczej – to ważna zaleta z punktu widzenia producentów rolno-spożywczych.

Prawidłowy poziom potasu w glebie przyczynia się również do zwiększenia odporności roślin na choroby i szkodniki, ograniczając rozwój patogenów i tym samym zmniejszając straty spowodowane m.in. przez owady.

Funkcje magnezu

Magnez, drugi istotny składnik nawozów potasowo-magnezowych, pełni niezwykle ważną rolę w procesie fotosyntezy roślin, będąc centralnym atomem w cząsteczce chlorofilu. Pisząc prościej: niedobory magnezu zaburzają lub wręcz uniemożliwiają proces fotosyntezy, a tym samym hamują wzrost i rozwój roślin uprawnych.

Porada eksperta:

Magnez uczestniczy także w procesie transportowania energii w komórkach roślinnych. Tym samym nawożenie upraw magnezem w realny sposób przyczynia się do poprawy wydajności i jakości plonów, co ma bezpośrednie przełożenie na opłacalność produkcji rolnej.

Podsumowanie

Nawozy potasowo-magnezowe to skuteczna broń rolnika w walce o zwiększenie zysków z działalności. Zrównoważone stosowanie tych nawozów może zapewnić wysokie i stabilne plonowanie w długim terminie. Warto podkreślić, że nawozy potasowo-magnezowe są korzystne nie tylko dla samych roślin, ale też dla gleby, pomagając w utrzymaniu odpowiedniego pH i wspierając rozwój mikroorganizmów glebowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.