Kompleksowe nawożenie roślin uprawnych z użyciem nawozu NPK 8-20-30 + S

Maciej Kowalski
13.06.2024

Nawożenie, co oczywiste, ma na celu maksymalizację plonów i poprawę jakości upraw. Wyzwaniem stojącym przed współczesnym rolnictwem jest natomiast z jednej strony ograniczenie stosowania nawozów sztucznych, a z drugiej zaspokojenie potrzeb roślin na te najważniejsze składniki odżywcze. Rozwiązaniem tego dylematu może być stosowanie nawozów wieloskładnikowych, do których zaliczamy bardzo popularny nawóz NPK 8-20-30 + S. Jego specyfice bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Skład nawozu NPK 8-20-30 + S

Nawóz NPK 8-20-30 + S to nawóz wieloskładnikowy, dostarczający roślinom podstawowych makro- i mikroelementów w dość wysokim stężeniu. Skład nawozu przedstawia się następująco:

  1. N (azot) - 8%.
  2. P (fosfor) – 20%.
  3. K (potas) - 30%.
  4. S (siarka).

Poza klasycznym triumwiratem, czyli dawką azotu, fosforu i potasu, nawóz ten został wzbogacony o siarkę, a więc niezwykle ważny mikroelement, którego niedobory w glebie są skutkiem m.in. ograniczenia spalania węgla.

Siarka stanowi podstawowy składnik białek i enzymów, wspiera także syntezę chlorofilu i poprawia efektywność wykorzystania azotu.

Korzyści z użycia nawozu NPK 8-20-30 + S

Nawozy wieloskładnikowe, w tym NPK 8-20-30 + S, dostarczają roślinom podstawowych składników odżywczych w ramach jednej aplikacji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla rolnika, który oszczędza na zakupie nawozów i czasie pracy, mając przy tym pewność, że zaspokaja potrzeby roślin w optymalny sposób.

Ważną zaletą tego konkretnego nawozu jest wysoka zawartość fosforu (20%) i potasu (30%), co jest szczególnie korzystne dla upraw wymagających zwiększonych dostaw tych składników.

Porada eksperta:

Fosfor wspiera rozwój korzeni i procesy energetyczne, natomiast potas poprawia gospodarkę wodną roślin i zwiększa ich odporność na stresy.

Stosowanie nawozów NPK 8-20-30 + S przyczynia się również do zwiększenia żyzności gleby, poprawiając jej zdolność do magazynowania i udostępniania składników odżywczych roślinom. Szczególną uwagę ponownie zwracamy na siarkę, która wspomaga mikroorganizmy glebowe.

Bezpośrednim efektem stosowania nawozów wieloskładnikowych, w tym NPK 8-20-30 + S jest uzyskiwanie wyższych i lepszych jakościowo plonów, co jest nadrzędnym celem każdego rolnika.

Praktyczne wskazówki

Nie możemy zapominać, że nawozy woieloskładnikowe nie stanowią recepty na wszystkie problemy uprawne. Rodzaj, czyli skład nawozu, zawsze dopasowujemy do rzeczywistych potrzeb uprawianych roślin oraz aktualnej kondycji gleby. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie analizy podłoża.

Nawóz wieloskładnikowy NPK 8-20-30 + S najlepiej stosować przed siewem lub sadzeniem roślin, aby zapewnić im dostęp do niezbędnych składników odżywczych już na początkowym etapie wzrostu. W zależności od potrzeb uprawy można stosować nawóz także w trakcie wegetacji.

Jeśli natomiast chodzi o dawkowanie, to będzie się ono różnić w zależności od rodzaju uprawy, stanu gleby i oczekiwanego plonowania. Można natomiast napisać, że w przypadku zbóż standardowa dawka wynosi między 200 a 300 kg na hektar, a dla warzyw między 300-400 kg na hektar. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta i koniecznie bazować na wynikach analizy gleby.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.