Współczesne rolnictwo w głównej mierze opiera się o mechanizację, coraz częściej wykorzystując zaawansowane technologie, włącznie z oprogramowaniem komputerowym, dronami, systemami autonomicznej pracy maszyn itd. Wciąż jednak punktem wyjścia do uzyskania oczekiwanego plonu jest jakość przygotowania gleby. Poza standardowymi zabiegami agrotechnicznymi, jak nawożenie, nawadnianie i zruszanie podłoża, niezwykle ważne jest regularne przeprowadzanie badania gleby. Dlaczego? To już wyjaśniamy w naszym artykule.
Podstawowym celem przeprowadzenia badania gleby jest upewnienie się, że dane stanowisko stwarza optymalne warunki do uprawy konkretnej rośliny. Każdy doświadczony rolnik wie, że jedne rośliny uprawne preferują gleby kwaśne, inne zasadowe, jeszcze inne średnie, przepuszczalne i dobrze napowietrzone.
Przykładowo: burak cukrowy, jedna z najbardziej kapryśnych roślin uprawnych, najlepiej radzi sobie w glebie o pH około 6.0. Wiedząc o tym należy przeprowadzić badanie podłoża i sprawdzić, czy dane pole w ogóle nadaje się do uprawy wstępnie wybranej rośliny.
Dzięki analizie składu gleby dokładnie wiemy, jakie występują w niej niedobory, ze szczególnym akcentem na makro i mikroelementy. Tym samym jesteśmy w stanie precyzyjnie dopasować rodzaj niezbędnych nawozów, jak również ich dawkowanie i częstotliwość stosowania, by zaspokoić potrzeby żywieniowe uprawianej rośliny.
We współczesnym rolnictwie jest coraz mniej miejsca na improwizację. Warunkiem zwiększania plonów i dbania o ich odpowiednią jakość jest bazowanie na konkretnych danych, które można uzyskać właśnie poprzez badania gleby.
Wiedza na temat składu fizykochemicznego gleby daje olbrzymią przewagę konkurencyjną, gwarantując nie tylko poprawienie plonowania, ale także obniżenie końcowych kosztów produkcji żywności. Wynika to z prostej zależności: precyzyjne ustalenie dawkowania i rodzaju nawozów pozwala ograniczyć wydatki na ich zakup, co przy dzisiejszych cenach nawozów mineralnych przekłada się na niebagatelne oszczędności.
Dokładne dawkowanie nawozów to korzyści dla rolnika, ale także dla środowiska naturalnego. Nie jest żadną tajemnicą, że współczesne rolnictwo powinno kłaść nacisk na ograniczenie ilości stosowanych nawozów sztucznych, które nie pozostają bez wpływu na stan gleby i jakość wód podziemnych.
Zmniejszenie ilości nawozów w rolnictwie jest możliwe wyłącznie przy regularnym przeprowadzaniu badań gleby i dostosowywaniu intensywności oraz częstotliwości nawożenia do uzyskiwanych wyników.
Jak widać badania gleby to fundament współczesnej agrotechniki i jedno z podstawowych zadań, jakie stoją przed rolnikiem. Częstotliwość ich wykonywania zależy od rodzaju gleby i intensywności jej eksploatacji – w niektórych przypadkach przeprowadza się je przed każdym siewem, w innych, gdy nie zmieniamy rośliny, wystarczy jedno badanie raz na kilka lat.