Objawy niedoboru azotu w glebie

Maciej Kowalski
07.09.2024

Azot to najważniejszy składnik odżywczy roślin uprawnych. Jego niedobory zawsze mają negatywny wpływ na plonowanie oraz jakość zbiorów. Nie jest natomiast tak, że problem ten pojawia się nagle. Doświadczeni rolnicy i agrotechnicy potrafią rozpoznać pierwsze objawy niedoboru azotu w glebie oraz odpowiednio na nie zareagować, dostosowując dawkowanie nawozów azotowych do zmieniającego się zapotrzebowania roślin na N. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Żółknięcie liści (chloroza)

To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów niedoboru azotu. Chloroza, czyli żółknięcie liści, może być widoczna początkowo na starszych, dolnych liściach (wynika to z faktu, iż azot w roślinie przemieszcza się do młodszych, rosnących części). Żółknięcie zaczyna się od nerwów liści, a następnie obejmuje całą powierzchnię liścia.

Spowolniony wzrost roślin

Właściwe dawki azotu warunkują dobre plonowanie i stymulują szybki wzrost roślin uprawnych. Jeśli nie nastąpiły żadne anomalie pogodowe, a uprawa – pisząc kolokwialnie – idzie jak po grudzie, to można założyć, że jest to spowodowane niedoborami azotu.

Zbyt niskie dawkowanie nawozów powoduje nie tylko wolniejszy wzrost roślin, ale także ich mniejszą masę – rośliny mają cieńsze, słabsze i krótsze pędy. Wynika to faktu, iż azot jest niezbędny do przeprowadzenia syntezy białek, czyli podstawowych składników budulcowych roślin.

Zmniejszona powierzchnia liści

Typowym objawem niedoborów azotu w glebie jest to, że rośliny rozwijają wyraźnie mniejsze liście, o cienkiej i bardzo delikatnej strukturze. To z kolei zaburza proces fotosyntezy, odbijając się na plonowaniu.

Przedwczesne starzenie się roślin

Rośliny, które nie mają zaspokojonego zapotrzebowania na azot, mogą szybciej kończyć kwitnienie i proces zawiązywania nasion. Jest to niekorzystne zjawisko, ponieważ z reguły poziom wilgotności szybko dojrzewających roślin jest zbyt wysoki, aby można było rozpocząć żniwa.

Słabsze owocowanie

Niedobory azotu mają negatywny wpływ także na uprawy owoców. Objawia się to zmniejszeniem liczby kwiatów, a w konsekwencji słabszym owocowaniem. Również jakość zbiorów pozostawia wiele do życzenia, co jest bezpośrednio związane z niedostateczną ilością energii dostarczoną roślinom.

Czerwienienie lub fioletowienie liści

Ten objaw można zaobserwować w uprawie roślin strączkowych i kapustnych. Niedobory azotu w glebie mogą powodować, że liście tych roślin przybiorą czerwonawo-fioletowy odcień – jest to spowodowane nagromadzeniem antocyjanów i świadczy o stresie metabolicznym.

Słabe ukorzenienie

U roślin z niedoborem azotu zauważalne jest słabe rozwinięcie systemu korzeniowego. Korzenie są wyraźnie krótsze, mniej rozgałęzione, a do tego bardziej podatne na choroby i mają ograniczone możliwości pobierania składników odżywczych z gleby.

Jak widać niedobory azotu mają jednoznacznie negatywny wpływ na rozwój roślin, a tym samym na wielkość i jakość plonów. Wczesne zaobserwowanie omówionych objawów pozwala jeszcze na szybkie podjęcie reakcji i dostosowanie planu stosowania nawozów azotowych do zgłaszanych przez rośliny potrzeb. Niedobory można także stwierdzić jeszcze przed zasiewem – wystarczy przeprowadzić podstawową analizę składu gleby, co stanowi dziś punkt wyjścia do efektywnej i dochodowej działalności rolniczej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.