Kluczowe zasady stosowania nawozów azotowych

Maciej Kowalski
18.01.2024

Nawozy azotowe to największa grupa nawozów rolniczych. Są niezbędne we współczesnej produkcji rolnej, zapewniając odpowiedni wzrost roślin i dobrą jakość uzyskiwanych plonów. Nie zapominajmy jednak, że nawozy azotowe nie są obojętne dla środowiska naturalnego – zwłaszcza te, które są sztucznymi źródłami azotu. W naszym artykule omawiamy najważniejsze zasady stosowania nawozów azotowych w rolnictwie.

Badania gleby to podstawa

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed rozpoczęciem nawożenia związkami azotu, jest przeprowadzenie badań gleby, które warto powtarzać co 2-3 lata lub przed każdą zmianą uprawy. Badanie ma na celu określenie rzeczywistych niedoborów składników odżywczych w glebie, co zapobiega efektowi przenawożenia i tym samym zasoleniu podłoża.

Nadmierne stosowanie nawozów azotowych, w szczególności na stanowiskach, na których nie są one niezbędne, to częsty błąd agrotechniczny, który powoduje straty dla środowiska naturalnego oraz może się odbijać na jakości plonów.

Dobór odpowiedniego nawozu

Nawozy azotowe to bardzo obszerna kategoria, która obejmuje wiele preparatów uzupełniających niedobory N w glebie. Można tutaj wymienić mocznik, azotan amonu, azotan wapnia, azotan magnezu itd.

Dobór odpowiedniego nawozu powinien być uzależniony od składu gleby, jej pH, rodzaju uprawianej rośliny oraz preferencji samego rolnika.

Precyzyjna aplikacja

W dobie nowoczesnych technologii wspierających rolnika, jak systemy GPS czy czujniki mierzące ilość dawkowanego nawozu, nie ma żadnego problemu z tym, aby dostarczyć roślinom tylko tyle preparatu, ile rzeczywiście potrzebują.

Precyzyjna aplikacja nawozów azotowych pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na azot, a jednocześnie chronić środowisko naturalne oraz obniżyć koszty nawożenia.

Kilkakrotna aplikacja mniejszych dawek

Wielu rolników preferuje jednorazowe nawożenie azotem na początku wegetacji, kiedy rzeczywiście rośliny zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na N. Warto natomiast rozważyć podzielenie zakupionego nawozu na kilka mniejszych dawek i stosowanie ich w różnych okresach wzrostu – pozwoli to uniknąć ewentualnych niedoborów azotu, a przy tym wyeliminuje ryzyko przenawożenia.

Odpowiednie okresy nawożenia

Nawozów azotowych pod żadnym pozorem nie stosujemy w czasie deszczu, opadów śniegu, a także w okresie mrozów i gdy na polu zalega jeszcze warstwa śniegu. Grozi to tym, że rozpuszczone związki azotu zaczną spływać do okolicznych cieków wodnych czy na sąsiednie pola/łąki, co stanowi realny problem dla środowiska naturalnego. W dodatku wybór złych pór nawożenia powoduje straty dla rolnika (pogorszenie przyswajalności azotu).

Stosowanie się do tych kilku zupełnie podstawowych zasad nawożenia azotem pozwala z jednej strony zadbać o stworzenie roślinom optymalnych warunków wzrostu, zapewnić im odżywienie tym niezbędnym makroelementem, a z drugiej zmniejszyć koszty, co ma bezpośrednie przełożenie na poprawę opłacalności działalności rolniczej oraz podniesienie konkurencyjności gospodarstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.