Rolnictwo to taki rodzaj działalności, który daje wyjątkowo nieprzewidywalny efekt. Wielkość i jakość plonów są ściśle uzależnione od czynników, na które rolnik nie zawsze ma wpływ, by wymienić tylko pogodę. Współczesna agrotechnika pozwala jednak w znacznej mierze kontrolować i eliminować to, co mogłoby negatywnie odbić się na plonowaniu. Dobrym przykładem będzie tutaj zwalczanie szkodników upraw rolnych. Najpopularniejszym metodom przyglądamy się w naszym artykule.
Istnieje szereg szkodników atakujących uprawy rolne, których aktywność może drastycznie obniżyć plonowanie i tym samym narazić rolnika na wymierne straty finansowe. Do tych najczęstszych szkodników zaliczymy:
Walka ze szkodnikami roślin uprawnych to podstawowe zadanie, przed jakim staje każdy producent żywności – zaraz obok nawożenia i nawadniania upraw. Istnieje szereg metod walki z robactwem, przy czym warto pamiętać, że kluczowe jest regularne monitorowanie upraw, co pozwala w porę zauważyć aktywność szkodników i podjąć działania zaradcze.
W celu zwalczania szkodników roślin uprawnych stosuje się przede wszystkim metody chemiczne, czyli popularne opryski insektycydami. Są to bardzo skuteczne preparaty, przy czym należy je stosować z rozwagą, ściśle trzymając się zaleceń producenta czy sprzedawcy środka chemicznego. Warto również sięgać po preparaty najmniej inwazyjne dla środowiska.
W wielu gospodarstwach, zwłaszcza ekologicznych, dominującymi metodami zwalczania szkodników upraw są te biologiczne. Polegają one na stosowaniu naturalnych wrogów szkodników, jak np. obojętne dla upraw drapieżniki i pasożyty.
Warto również wspomnieć o metodach mechanicznych, które choć są czasochłonne i mają ograniczoną skuteczność, to mogą realnie ograniczyć aktywność szkodników na terenie uprawy – mamy tutaj na myśli m.in. stosowanie tkanin ochronnych czy różnego rodzaju pułapek klejących.