Najczęstsze szkodniki upraw rolnych. Jak z nimi walczyć?

Maciej Kowalski
19.09.2023

Rolnictwo to taki rodzaj działalności, który daje wyjątkowo nieprzewidywalny efekt. Wielkość i jakość plonów są ściśle uzależnione od czynników, na które rolnik nie zawsze ma wpływ, by wymienić tylko pogodę. Współczesna agrotechnika pozwala jednak w znacznej mierze kontrolować i eliminować to, co mogłoby negatywnie odbić się na plonowaniu. Dobrym przykładem będzie tutaj zwalczanie szkodników upraw rolnych. Najpopularniejszym metodom przyglądamy się w naszym artykule.

Te szkodniki to zmora rolnika i sadownika

Istnieje szereg szkodników atakujących uprawy rolne, których aktywność może drastycznie obniżyć plonowanie i tym samym narazić rolnika na wymierne straty finansowe. Do tych najczęstszych szkodników zaliczymy:

  • Mszyce – cechą mszyc jest to, że wysysają soki z roślin, atakując nie tylko rośliny rolnicze, ale też warzywnicze czy ozdobne. Co ważne, mszyce przenoszą wirusy, które same w sobie stanowią zagrożenie dla roślin uprawnych.
  • Nicienie – walka z nicieniami to często priorytet producentów warzyw polowych, ale też właścicieli upraw szkółkarskich czy plantacji jagodowych. Nicienie są typowymi szkodnikami glebowymi, które mogą przenosić choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze.
  • Śmietki – czyli muchówki, które atakują wiele roślin uprawnych, powodując miejscowe przebarwienia na brązowo i gnicie szyjki korzeniowej.
  • Przędziorki – są to szkodniki z grupy pajęczaków, które żerują przede wszystkim na liściach i wysysają soki z roślin sadowniczych, warzywniczych, jak i ozdobnych.
  • Wciornastki – szkodniki wysysające soki z roślin warzywnych, ale też innych roślin uprawnych (np. tytoniu). Powodują powstawanie srebrnoszarych plam z czarnymi kropkami na liściach zaatakowanych okazów.
  • Chowacze – podstawowe szkodniki rzepaku, które wywołują żółknienie i łamliwość pędów roślin.
  • Pchełki – istnieje wiele rodzajów tych szkodników z grupy chrząszczy, które atakują różne rośliny uprawne, w tym rzepak.
  • Pryszczarki – czyli muchówki, które atakują wiele gatunków roślin, również sadowniczych. Poprzez wysysanie soków powodują żółknięcie i zaburzenie wzrostu.

Najskuteczniejsze metody zwalczania szkodników

Walka ze szkodnikami roślin uprawnych to podstawowe zadanie, przed jakim staje każdy producent żywności – zaraz obok nawożenia i nawadniania upraw. Istnieje szereg metod walki z robactwem, przy czym warto pamiętać, że kluczowe jest regularne monitorowanie upraw, co pozwala w porę zauważyć aktywność szkodników i podjąć działania zaradcze.

W celu zwalczania szkodników roślin uprawnych stosuje się przede wszystkim metody chemiczne, czyli popularne opryski insektycydami. Są to bardzo skuteczne preparaty, przy czym należy je stosować z rozwagą, ściśle trzymając się zaleceń producenta czy sprzedawcy środka chemicznego. Warto również sięgać po preparaty najmniej inwazyjne dla środowiska.

W wielu gospodarstwach, zwłaszcza ekologicznych, dominującymi metodami zwalczania szkodników upraw są te biologiczne. Polegają one na stosowaniu naturalnych wrogów szkodników, jak np. obojętne dla upraw drapieżniki i pasożyty.

Warto również wspomnieć o metodach mechanicznych, które choć są czasochłonne i mają ograniczoną skuteczność, to mogą realnie ograniczyć aktywność szkodników na terenie uprawy – mamy tutaj na myśli m.in. stosowanie tkanin ochronnych czy różnego rodzaju pułapek klejących.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.