Potas to jeden z najważniejszych makroelementów, wspólnie z azotem i fosforem tworzący wielką trójkę podstawowych składników odżywczych roślin uprawnych. Niedobory potasu w glebie mają bezpośrednie przełożenie na plonowanie, nie tylko zmniejszając produkcję rolną, ale też pogarszając jej jakość. Można temu zaradzić poprzez stosowanie odpowiednich nawozów, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Niedobory potasu w glebie nigdy nie są obojętne dla uprawy. Zwykle ich pierwszym objawem jest zahamowanie wzrostu roślin i wyraźne pogorszenie ich kondycji. Zlekceważenie tego doprowadzi do obniżenia plonów i pogorszenia jakości upraw.
Wielu rolników wciąż ma tendencję do bagatelizowania znaczenia potasu czy fosforu, skupiając się na stosowaniu nawozów azotowych. Tymczasem zapewnienie roślinom dostępu do wszystkich kluczowych składników odżywczych, pozwala na ustabilizowanie uprawy, minimalizując ryzyko strat spowodowanych np. stresami środowiskowymi.
Potas uczestniczy w wielu podstawowych procesach metabolicznych i fizjologicznych w roślinach. Jedną z jego najważniejszych funkcji jest wspomaganie roślin w regulowaniu gospodarki wodnej, poprzez kontrolowanie otwierania i zamykania aparatów szparkowych. Właściwy poziom potasu w glebie sprzyja zatem efektywnemu wykorzystywaniu wody przez rośliny, co jest szczególnie ważne w okresach suszy.
Potas jest także niezbędny do przebiegu procesu fotosyntezy, wspomagając transport węglowodanów z liści do innych części rośliny. Pierwiastek ten aktywuje również wiele enzymów biorących udział w syntezie białek, co jest kluczowe dla budowy komórek roślinnych i ogólnej zdrowotności roślin.
Ponadto potas zwiększa naturalną odporność roślin uprawnych na stresy, zarówno abiotyczne (takie jak susza, chłód, zasolenie gleby), jak i biotyczne (choroby i szkodniki).
Na rynku nawozowym znajdziemy wiele popularnych produktów pozwalających szybko i efektywnie uzupełnić niedobory potasu w glebie. Zdecydowanie najlepiej pod tym względem wypadają nawozy sztuczne, które można łatwo dopasować do rodzaju uprawy, właściwości gleby oraz specyficznych potrzeb rolnika.
Oto te najczęściej wybierane nawozy o wysokiej zawartości potasu:
Na koniec dodajmy, że o wyborze konkretnego nawozu potasowego, a przede wszystkim o dawkowaniu, powinny decydować wyniki analizy gleby, która jest jedynym wiarygodnym sposobem na precyzyjne określenie rzeczywistych niedobór potasu.