Fosforan amonu DAP (Di-Ammonium Phosphate) 18-46, należy do grupy najczęściej stosowanych nawozów w rolnictwie. Jego popularność jest pochodną wysokiej zawartości kluczowych makroelementów, które w dodatku są podawane roślinom w łatwo dostępnej formie. Ten nawóz może mieć bezpośredni wpływ na zwiększenie plonowania, jak i jakości uzyskiwanych plonów, o czym więcej piszemy w naszym poradniku.
DAP 18-46 jest dwuskładnikowym nawozem mineralnym (sztucznym), który dostarcza roślinom zarówno azotu, jak i fosforu w formie łatwo przyswajalnej. Skład nawozu prezentuje się następująco:
Najważniejszym powodem, dla którego warto sięgać po ten nawóz dwuskładnikowy, jest wysokie, ponadprzeciętne stężenie fosforu. Jeśli analiza gleby wykazuje niedobory tego makroelementu, a w dodatku uprawiane rośliny zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na fosfor, to nawóz DAP 18-46 będzie jednym z najlepszych wyborów.
Regularne stosowanie nawozu DAP 18-46 pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu fosforu w glebie, a tym samym wspiera jej użyźnianie. Fosfor wpływa na strukturalną stabilność gleby, co sprzyja lepszemu rozwojowi korzeni i zatrzymywaniu wody. Ten makroelement wspomaga również rozwój systemu korzeniowego, pozwalając roślinom efektywniej pobierać wodę i składniki odżywcze z gleby. To z kolei przyczynia się do lepszego wzrostu roślin i zwiększenia plonowania.
Zwracamy przy tym uwagę na nieprzeciętną efektywność nawozu, dzięki czemu rolnicy mogą osiągać dobre wyniki przy zmniejszeniu nakładów nawozowych i tym samym finansowych w porównaniu do nawozów jednoskładnikowych.
Porada eksperta:
Fosforan amonu DAP 18-46 można stosować do nawożenia zbóż, warzyw, owoców czy nawet roślin ozdobnych.
Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu nawożenia DAP 18-46, warto przeprowadzić analizę gleby, aby określić aktualny poziom fosforu i azotu. Pozwoli to na precyzyjne dawkowanie nawozu, poprawiając przy tym zyskowność uprawy oraz ograniczając negatywny wpływ nawożenia na środowisko naturalne.
Nawóz DAP 18-46 najlepiej stosować przedsiewnie, poprzez równomierne rozsypanie na powierzchni gleby, a następnie wymieszanie z glebą na głębokość kilku centymetrów. Można również stosować DAP jako nawóz startowy podczas siewu, umieszczając go w pobliżu nasion, co zapewni szybki dostęp do składników odżywczych.
Dodajmy, że fosforan amonu DAP 18-46 można łączyć z innymi nawozami jednoskładnikowymi, w tym azotowymi i potasowymi, przy czym musi to być poprzedzone analizą podłoża i ustaleniem optymalnego dawkowania w celu zapobiegnięcia ryzyku zasolenia gleby.