Kilka wskazówek na temat uprawy buraka cukrowego

Maciej Kowalski
19.09.2023

Burak cukrowy jest jedną z najczęściej uprawianych roślin w Polsce, co daje nam też miejsce na liście czołowych producentów sacharozy. Wbrew obiegowej opinii burak jest stosunkowo wymagającą rośliną, przede wszystkim na gruncie jakości gleby oraz przestrzegania podstawowych zasad agrotechniki. W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek na temat uprawy buraka cukrowego, które pozwolą uzyskać co najmniej zadowalający plon.

Podstawowe wymagania buraka cukrowego

Burak cukrowy jest rośliną kapryśną, która w przypadku niezaspokojenia jej podstawowych potrzeb może bardzo słabo plonować. Kluczowe jest więc doświadczenie rolnika oraz stosowanie się do podstawowych zasad, które umożliwiają stworzenie burakowi optymalnych warunków uprawy.

Burak cukrowy jest szczególnie wrażliwy na:

Siew buraka cukrowego

Przed rozpoczęciem siewu niezbędne jest przeprowadzenie podstawowego badania gleby, co pozwoli dobrać odpowiedni rodzaj nawozu i zbilansować składniki odżywcze, które wymagają uzupełnienia.

Warto podkreślić, że burak cukrowy zdecydowanie najlepiej radzi sobie w glebie o pH wynoszącym ok. 6.0, która ma lekką strukturę, jest dobrze napowietrzona i nawodniona.

Termin siewu buraka cukrowego to późniejsza wiosna, czyli przełom kwietnia i maja, przy czym należy się upewnić, że gleba jest już wygrzana i ma temperaturę minimum 5 stopni Celsjusza na głębokości 3-5 centymetrów. Im cieplejsze podłoże, tym krótszy czas kiełkowania buraka.

To jest ważne

Wybierając termin siewu należy uwzględnić wymagany okres wegetacji buraka cukrowego, który wynosi 180 dni.

Przed siewem należy delikatnie zruszyć ziemię i ją wyrównać, co przełoży się na równomierny wzrost roślin. Nasiona wysiewamy na głębokości około 1,5-2 centymetrów w rzędach oddalonych od siebie w równych odstępach.

Przedplon

Burak cukrowy to popularna roślina przedplonowa, którą uprawia się przed wysiewem zbóż, przede wszystkim jęczmienia i pszenicy. Należy natomiast pamiętać, że na przedplon buraka nie nadaje się rzepak oraz trawa.

Stosowanie poplonów jest korzystne z punktu widzenia ochrony gleby i tym samym ochrony buraka przed zachwaszczeniem.

Nawożenie

Burak cukrowy, jak każda inna roślina uprawna, wymaga uzupełniania niedoborów składników odżywczych, makro i mikroelementów w glebie. W tym celu stosujemy nawozy dolistne. Najlepiej sprawdzają się tutaj nawozy wieloskładnikowe, które pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie buraka na takie składniki, jak azot (zwiększone dawki w okresie wiosennym), fosfor (faza wschodów), potas (przedsiewnie), siarczan magnezu (od rozwoju liści do rozwoju korzenia buraka), bór, sód, żelazo oraz mangan (kilkakrotne nawożenie w okresie wegetacji).

Dobór nawozu i zawartych w nim składników jest ściśle uzależniony od rzeczywistej jakości gleby, co znów wymaga przeprowadzenia badań i analizy składu fizykochemicznego podłoża. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy nawozów, który na podstawie wyników badań gleby zaproponuje odpowiedni nawóz mineralny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.