Czym jest i jak działa aktywator gnojowicy?

Maciej Kowalski
19.09.2023

Każdy właściciel gospodarstwa rolnego ma do czynienia z różnymi preparatami, które służą do zwiększania plonów, ochrony roślin uprawnych przed szkodnikami, jak i do samodzielnej produkcji środków nawożących. Do tej ostatniej kategorii zaliczymy aktywator gnojowicy. Czym jest ten preparat? Jak działa? W jakim celu się go stosuje? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Co to jest aktywator gnojowicy?

Aktywator gnojowicy to preparat, który służy inicjowaniu i przyspieszaniu procesu fermentacji. Aktywatory występują w formie płynnej oraz w proszku. Zawierają szczepy bakterii, zwykle kwasu mlekowego, troficzne oraz drożdże, których zadaniem jest rozkładanie masy organicznej i wiązanie związków siarkowodoru oraz amoniaku. NH3 jest przekształcane do formy mineralnej, czyli możliwej do stosowania w celu użyźniania gleby i nawożenia roślin.

Po co stosuje się aktywator gnojowicy?

Aktywator to w zasadzie niezbędny preparat w każdym gospodarstwie rolnym, w którym poza uprawą ziemi prowadzi się również hodowlę bydła i trzody chlewnej. Odchody zwierzęce to cenny, naturalny nawóz, który jednak wymaga upłynnienia w celu efektywniejszego wykorzystywania go do nawożenia upraw.

Upłynnienie gnojowicy jest możliwe właśnie dzięki zastosowaniu aktywatora. Bakterie beztlenowe inicjują proces fermentacji, prowadząc do rozłożenia stałych części odchodów zwierzęcych, dzięki czemu uzyskujemy płynny nawóz możliwy do stosowania w rozpylaczu.

Bardzo ważnym celem stosowania aktywatora gnojowicy jest zlikwidowanie kożucha, który tworzy się na powierzchni magazynowanego nawozu. Kożuch utrudnia opróżnianie zbiorników z gnojowicą oraz powoduje zwiększone zużycie energii do jej mieszania. Stosowanie aktywatora pozwala wygodnie i skutecznie rozwiązać ten problem.

Bezpośrednim efektem dodania aktywatora do gnojowicy jest likwidacja kożucha, ujednolicenie struktury płynu, a tym samym zyskanie łatwego w aplikacji nawozu, gotowego do bezpośredniego zastosowania go na polu uprawnym.

Aktywator gnojowicy wykorzystuje się również w budynkach gospodarczych, w których przebywają zwierzęta. Istotną cechą preparatu jest to, że ogranicza fetor emitowany przez odchody zwierzęce, poprawiając tym jakość powietrza w budynkach oraz podnosząc dobrostan zwierząt gospodarskich.

Mniejszy fetor to również zaleta z punktu widzenia samego gospodarza aplikującego gnojowicę na pole, jak i jego sąsiadów – zwłaszcza osób, które wybudowały dom na wsi i przeprowadziły się do niego z miasta.

Korzyści dla środowiska

Warto także wspomnieć o tym, że stosowanie aktywatora gnojowicy przyczynia się do zmniejszenia emisji amoniaku i metanu, a tym samym do ograniczenia negatywnego wpływu działalności rolniczej na środowisko naturalne.

Ponadto aktywator gnojowicy zwiększa przyswajalność azotu przez rośliny uprawne, co pozwala ograniczyć ilość stosowanych nawozów azotowych. Ma to przełożenie na lepszą ochronę wód gruntowych oraz obniżenie kosztów produkcji rolnej. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.