Siew rzepaku ozimego – o czym trzeba pamiętać?

Maciej Kowalski
19.09.2023

Rzepak ozimy to jedna z najchętniej uprawianych roślin w Polsce. Jej popularność wynika z wysokiej opłacalności produkcji, co jednak jest ściśle uzależnione od stosowania się do podstawowych zasad poprawnej uprawy. Szczególnie ważne jest zachowanie optymalnej techniki i terminu siewu rzepaku ozimego. Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.

Terminy wysiewu rzepaku ozimego

Nie ma tutaj sztywnej cezury czasowej, ponieważ wszystko zależy od konkretnych warunków pogodowych. Polska to wbrew pozorom dość zróżnicowany klimatycznie kraj, dlatego zupełnie inny termin wysiewu rzepaku ozimego może obowiązywać w centralnej, południowej i wschodniej Polsce.

Przyjmuje się natomiast, że w centralnej części naszego kraju optymalnym terminem siewu jest okres od 15 do 25 sierpnia, natomiast na chłodniejszym obszarze Polski północno-wschodniej wysiew kończy się w pierwszej dekadzie sierpnia.

Błędem nie jest jednak wysiewanie rzepaku ozimego nawet na początku września, o ile utrzymują się korzystne warunki klimatyczne i prognozy wskazują na ciepłą jesień.

Ważne!

Jeśli rolnik decyduje się na opóźnienie wysiewu rzepaku ozimego, to powinien zastosować zwiększoną normę nasion na każdy hektar uprawy.

Wybór odpowiedniego terminu wysiewu ma kluczowe znaczenie dla plenności uprawy. Jeśli będziemy z tym zanadto zwlekać, to rośliny mogą nie mieć dostatecznie dużo czasu na zbudowanie systemu korzeniowego i rozwój rozety rzepaku. Zwiększa to również ryzyko zniszczenia części uprawy przez jesienne przymrozki.

To warto wiedzieć

Wpływ na termin siewu ma również konkretna odmiana rzepaku ozimego. Odmiany populacyjne zaleca się wysiewać około 5 dni wcześniej niż odmiany mieszańcowe.

Okres wegetacji rzepaku ozimego

Rzepak ozimy jest stosunkowo krótko wegetującą rośliną. Standardowo cykl od kiełka do zbioru wynosi 10-12 tygodni, co należy mieć na uwadze przy wyborze terminu wysiewu – nie powinien być zbyt późny, ponieważ zbiory mogą przypaść już na okres niskich temperatur i dżdżystej pogody, co wpłynie negatywnie na jakość plonów.

W polskich warunkach klimatycznych koniec wegetacji rzepaku ozimego powinien przypaść na połowę października, kiedy rośliny wykształciły już rozetę składającą się z co najmniej 7 liści wraz z szyjką korzeniową o średnicy co najmniej 1 centymetra.

Głębokość siewu

Nasiona rzepaku ozimego należy wysiewać stosunkowo płytko. Standardowa głębokość wynosi między 1,5 a 3,5 centymetra, co ostatecznie jest uzależnione od rodzaju gleby. W przypadku ciężkich podłoży o wysokiej wilgotności zaleca się nieco płytszy wysiew, a na glebach lekkich i przepuszczalnych – głębszy.

Oczywiście nie zapominamy o prawidłowym wyborze stanowiska do uprawy rzepaku ozimego, jak również o przeprowadzeniu podstawowego badania gleby, które pozwoli określić ewentualne niedobory odżywcze, w szczególności makro i mikroelementów. Na tej podstawie dobieramy odpowiednie nawozy dla rzepaku ozimego, jak i ustalamy częstotliwość nawożenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.