Podstawowe zasady nawożenia buraka cukrowego

Maciej Kowalski
19.09.2023

Burak cukrowy to jedna z najważniejszych roślin uprawnych w naszym kraju. Polska należy do czołowych producentów buraka, nie tylko w skali europejskiej. To oczywiście wymusza na rolnikach bycie na bieżąco z nowinkami zarówno z zakresu agrotechniki, jak i nawożenia buraka cukrowego. Obecnie na rynku znajdziemy wiele specjalistycznych nawozów, choć nadal nie brakuje producentów preferujących samodzielne komponowanie mieszanek nawozowych. Przyjrzyjmy się bliżej wymaganiom odżywczym buraka i gleby, w której się go uprawia.

Długi okres wegetacji

Specyfiką buraka cukrowego jest to, że preferuje gleby o odczynie między 6,2 a 7,2 oraz przechodzi długi cykl wegetacyjny. Są to istotne informacje w kontekście prawidłowego doboru składników odżywczych i tym samym odpowiednich nawozów.

Długi okres wegetacji ma tę zaletę, że pozwala burakowi maksymalnie wykorzystać potencjał zawarty w dobrej jakości nawozach, zarówno organicznych, jak i mineralnych (sztucznych). Trzeba natomiast pamiętać, że burak jest ponadprzeciętnie wrażliwy na zasolenie gleby, co wymusza na rolniku ciągłe dbanie o odpowiednią jakość podłoża i dostawy składników odżywczych – determinuje to tempo rozwoju rośliny oraz późniejszą zawartość cukru.

Kluczowe składniki pokarmowe buraka cukrowego

Burak cukrowy wymaga nawożenia wieloskładnikowego, przy czym potrzeby tej rośliny różnią się w zależności od aktualnego okresu wegetacji. I tak:

  • Azot – nawozy azotowe mają na celu zwiększenie powierzchni liściowej buraka. Standardowo zaleca się nawożenie azotem w dawce od 50 do 70 kilogramów na hektar. Nawozimy wiosną, w systemie dwudawkowym, gdzie drugie nawożenie przypada na stadium rozwoju buraka (od 4-5 liścia do początku zakrycia międzyrzędzi).
  • Fosfor – nawozy fosforowe stosujemy przede wszystkim w fazie wschodów buraka.
  • Potas nawozy o wysokiej zawartości potasu stosuje się przedsiewnie, w celu wzbogacenia gleby o ten niezwykle istotny dla buraka składnik pokarmowy, mający bezpośredni wpływ na ilość cukru w korzeniu rośliny.
  • Magnez (siarczan magnezu) – nawozy zawierające siarczan magnezu stosujemy przez cały okres wegetacji rośliny, od rozwoju liści aż po rozwój części korzeniowej buraka. Magnez ma kluczowy wpływ na jakość końcową produktu, regulując gospodarkę azotową buraka.

W nawożeniu buraka cukrowego istotną rolę odgrywają również makro- i mikroelementy, w tym bor (niedobory tego pierwiastka mogą obniżyć zawartość cukru nawet o kilka procent, a w skrajnym przypadku zmniejszyć plonowanie nawet o połowę), sód (wpływa na prawidłowe uwadnianie buraków), żelazo (pośrednio uczestnicy w syntezie białek) czy mangan (zwiększa efektywność fotosyntezy). Te pierwiastki powinny być dostarczane roślinom kilka razy w ciągu całego okresu wegetacyjnego.

Na rynku znajdziemy zarówno nawozy jedno-, jak i wieloskładnikowe dedykowane uprawie buraka cukrowego (głównie dolistne). Pamiętajmy przy tym, że wybór konkretnego nawozu musi zostać poprzedzony badaniem i analizą gleby pod kątem obecnej zawartości składników pokarmowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.