Burak cukrowy to jedna z najważniejszych roślin uprawnych w naszym kraju. Polska należy do czołowych producentów buraka, nie tylko w skali europejskiej. To oczywiście wymusza na rolnikach bycie na bieżąco z nowinkami zarówno z zakresu agrotechniki, jak i nawożenia buraka cukrowego. Obecnie na rynku znajdziemy wiele specjalistycznych nawozów, choć nadal nie brakuje producentów preferujących samodzielne komponowanie mieszanek nawozowych. Przyjrzyjmy się bliżej wymaganiom odżywczym buraka i gleby, w której się go uprawia.
Specyfiką buraka cukrowego jest to, że preferuje gleby o odczynie między 6,2 a 7,2 oraz przechodzi długi cykl wegetacyjny. Są to istotne informacje w kontekście prawidłowego doboru składników odżywczych i tym samym odpowiednich nawozów.
Długi okres wegetacji ma tę zaletę, że pozwala burakowi maksymalnie wykorzystać potencjał zawarty w dobrej jakości nawozach, zarówno organicznych, jak i mineralnych (sztucznych). Trzeba natomiast pamiętać, że burak jest ponadprzeciętnie wrażliwy na zasolenie gleby, co wymusza na rolniku ciągłe dbanie o odpowiednią jakość podłoża i dostawy składników odżywczych – determinuje to tempo rozwoju rośliny oraz późniejszą zawartość cukru.
Burak cukrowy wymaga nawożenia wieloskładnikowego, przy czym potrzeby tej rośliny różnią się w zależności od aktualnego okresu wegetacji. I tak:
W nawożeniu buraka cukrowego istotną rolę odgrywają również makro- i mikroelementy, w tym bor (niedobory tego pierwiastka mogą obniżyć zawartość cukru nawet o kilka procent, a w skrajnym przypadku zmniejszyć plonowanie nawet o połowę), sód (wpływa na prawidłowe uwadnianie buraków), żelazo (pośrednio uczestnicy w syntezie białek) czy mangan (zwiększa efektywność fotosyntezy). Te pierwiastki powinny być dostarczane roślinom kilka razy w ciągu całego okresu wegetacyjnego.
Na rynku znajdziemy zarówno nawozy jedno-, jak i wieloskładnikowe dedykowane uprawie buraka cukrowego (głównie dolistne). Pamiętajmy przy tym, że wybór konkretnego nawozu musi zostać poprzedzony badaniem i analizą gleby pod kątem obecnej zawartości składników pokarmowych.