Czym są nawozy azotowe z inhibitorem?

Maciej Kowalski
12.12.2024

Dobór odpowiedniego produktu nawozowego stanowi trzon efektywnej uprawy rolnej. Producenci żywności poświęcają sporo czasu na znalezienie właściwych nawozów, które pozwolą szybko uzupełnić potencjalne niedobory składników odżywczych w glebie, tym samym przyczyniając się do lepszego wzrostu i plonowania. Spośród wielu rodzajów nawozów na szczególną uwagę zasługują nawozy azotowe z inhibitorem, których specyfice bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Co trzeba wiedzieć o tych nawozach?

Nawóz azotowy z inhibitorem to specjalny rodzaj nawozu, który zawiera dodatek (inhibitor) mający za zadanie spowolnić przemiany chemiczne azotu w glebie. Dzięki temu azot, kluczowy makroelement w uprawie rolnej, jest lepiej wykorzystywany przez rośliny, co przekłada się również na jego mniejsze straty (przenikanie do atmosfery i wód gruntowych).

Stosowanie nawozów azotowych z inhibitorem uważa się za dobry sposób na ograniczenie zużycia sztucznych nawozów zawierających ten makroelement, co jest korzystne zarówno z punktu widzenia ekonomiki rolnictwa, jak i ochrony środowiska naturalnego.

Typu inhibitorów stosowanych w nawozach azotowych

Na rynku znajdziemy dziś nawozy azotowe wzbogacone o dwa podstawowe rodzaje inhibitorów, czyli:

  1. Inhibitory nitryfikacji – są to substancje spowalniające proces przekształcania amoniaku (NH₃) lub jonu amonowego (NH₄⁺) w azotany (NO₃⁻) przez bakterie nitrifikujące w glebie. Dzięki temu azot długo pozostaje w formie amonowej, która jest mniej podatna na wypłukiwanie z gleby. Przykładem takiego inhibitora jest nitrapiryna (DCD).
  2. Inhibitory ureazy - są to substancje blokujące działanie enzymu ureazy, który rozkłada mocznik do postaci amoniaku i dwutlenku węgla. Spowolnienie tego procesu pozwala na dłuższe zatrzymanie mocznika w glebie, co redukuje ryzyko jego ulatniania się do atmosfery i tym samym zwiększa efektywność nawożenia. Przykładem inhibitora ureazy jest NBPT (N-(n-butyl)tiomocznik).

Zalety stosowania nawozów azotowych z inhibitorem

Nawozy azotowe wzbogacone o inhibitor są bardzo popularnymi produktami, które przede wszystkim dobrze wpisują się w ideę zrównoważonego rolnictwa, ograniczającego negatywny wpływ produkcji rolnej na środowisko.

Do najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania takich nawozów zaliczymy:

  • Lepszą efektywność nawożenia, co wynika z faktu, iż większa część dostarczonego azotu jest przyswajana przez rośliny.
  • Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych - inhibitory zmniejszają emisję podtlenku azotu (N₂O), który jest wyjątkowo szkodliwym gazem cieplarnianym.
  • Ochronę wód gruntowych poprzez zmniejszenie przemian amoniaku w azotany, co w naturalny sposób ogranicza ryzyko wypłukiwania azotanów do wód gruntowych.

Stosowanie nawozów z inhibitorem gwarantuje lepszą przyswajalność azotu w wyniku skuteczniejszego zatrzymywania tego makroelementu w strefie korzeniowej roślin.

Wszystko to sprawia, że nawozy azotowe z inhibitorem są szczególnie rekomendowane w rolnictwie profesjonalnym, a także na obszarach, na których kluczowe jest zapewnienie zwiększonej ochrony wód gruntowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.