Mocznik granulowany a prillowany – na czym polega różnica?

Maciej Kowalski
11.01.2024

Mocznik jest absolutnie niezbędnym nawozem rolniczym. Stanowi źródło azotu, czyli makroelementu decydującego o prawidłowym wzroście i rozwoju roślin uprawnych. Nawóz ten występuje w kilku formach, spośród których najpopularniejsze to mocznik granulowany i prillowany. Dowiedz się, czym różnią się od siebie te na pozór bardzo podobne postaci mocznika.

Najważniejsza różnica jest widoczna gołym okiem

Choć i mocznik granulowany, i prillowany mają postać granulatu, to granulki tego pierwszego są znacznie większe i bardziej zbite. Prille są z kolei granulkami o jednorodnej strukturze, mniejszymi, lżejszymi i bardziej porowatymi.

Ta różnica w budowie granulek wynika z innych technologii produkcji. Mocznik granulowany powstaje poprze sprasowanie sproszkowanej postaci mocznika. Z kolei mocznik prillowany to efekt rozpylenia kropli ciekłego mocznika i ich skrystalizowania.

Która postać mocznika jest „lepsza”?

Trudno tutaj mówić o wyższości jednego nawozu nad drugim. Faktem jest natomiast, że nie należy ich stosować zamiennie, ale stricte pod kątem tego, jaki sposób nawożenia preferuje rolnik.

I tak:

  • Mocznik granulowany lepiej nadaje się do typowego nawożenia mechanicznego, czyli rozsiewania, na przykład w okresie przedsiewnym.
  • Mocznik prillowany jest lepszym wyborem do nawożenia pogłównego, ponieważ bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Zalecamy więc, aby przed zakupem konkretnej postaci mocznika, dokładnie zastanowić się nad tym, w jakim sposób planujesz go używać na swoim polu, co pozwoli Ci wybrać właściwy nawóz.

Zastosowanie mocznika

Zarówno granulowana, jak i prillowana postać mocznika, to uniwersalny nawóz rolniczy, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić produkcję rolną. Mocznik, jako źródło azotu, gwarantuje prawidłowe odżywienie roślin uprawnych, wzmocnienie ich systemu korzeniowego, a tym samym stworzenie im optymalnych warunków wegetacyjnych.

Niedobory azotu to jedna z najczęstszych przyczyn słabego plonowania i niskiej jakości plonów. Z drugiej jednak strony nie można na to reagować ciągłym zwiększaniem dawek nawozu azotowego. Rozsądniej będzie przeprowadzić badania gleby w celu ustalenia jej pH oraz składu fizykochemicznego i dopiero na tej podstawie ustalić odpowiednie dawkowanie mocznika.

Zalety mocznika granulowanego i prillowanego

Obie postaci mocznika, zwłaszcza granulowany, mają tę zaletę, że pozwalają przez długi czas uwalniać azot do gleby i tym samym zapewnić przedłużone odżywianie roślin tym niezbędnym makroelementem. Przekłada się to również na poprawę struktury gleby, która lepiej wiąże wodę i substancje odżywcze, co ułatwia ich transportowanie do roślin.

Mocznik granulowany i prillowany są bardzo łatwe w stosowaniu, szczególnie przedsiewnie - dobrze mieszają się z ziemią. Granulki minimalizują również niepożądany efekt tracenia azotu oraz jego wypłukiwania przez deszcz. Korzyści odnosi więc nie tylko rolnik, ale także środowisko naturalne, ponieważ stosowanie nawozów azotowych w takiej postaci w mniejszym stopniu przyczynia się do zasalania gleby i wód gruntowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.