Saletra amonowa jako uniwersalny nawóz azotowy: zastosowanie i korzyści

Maciej Kowalski
02.01.2025

Saletra amonowa (wzór chemiczny NH₄NO₃) to jeden z najczęściej stosowanych nawozów azotowych, powszechnie wykorzystywany w nowoczesnym rolnictwie. Decyduje o tym bardzo wysokie stężenie azotu – wynosi ono około 34%. Azot jest tutaj dostępny w dwóch formach: amonowej (NH₄⁺) i azotanowej (NO₃⁻), co czyni saletrę amonową wyjątkowo efektywnym źródłem kluczowego składnika odżywczego dla roślin uprawnych. Przyjrzyjmy się bliżej zastosowaniu tego nawozu.

Kluczowe zalety saletry amonowej

Powszechne stosowanie saletry amonowej w rolnictwie wynika z faktu, iż nawóz ten pozwala z jednej strony szybko uzupełnić niedobory azotu w glebie (odpowiada za to forma azotanowa pierwiastka), jak i zapewnić jego dostawy dla roślin przez dłuższy czas (dzięki formie amonowej).

Saletra amonowa może być stosowana w większości upraw i na różnych typach gleb. Jest przy tym łatwa w aplikacji, nadając się i do klasycznego rozsiewu, i do nawożenia dolistnego w formie roztworu. Co więcej, saletra może być mieszania z innymi nawozami, dla zwiększenia efektu odżywienia roślin.

Zastosowanie saletry amonowej

Saletra amonowa to rzeczywiście uniwersalny nawóz, który może być stosowany do odżywiania wielu popularnych roślin uprawnych. Wymieńmy tutaj tylko:

  • Zboża – w tym pszenicę, jęczmień, żyto czy owies. Uzupełnienie niedoborów azotu jest tutaj niezbędne dla zapewnienia szybkiego rozwoju roślin, intensyfikacji fotosyntezy i poprawy jakości ziarna.
  • Kukurydzę – prawidłowy poziom azotu przekłada się na wysoki plon biomasy, lepszą jakość kolb, zapewniając kukurydzy niezbędne wsparcie w okresie intensywnego wzrostu.
  • Rzepakodżywianie azotem przyczynia się do zwiększenia masy nasion i przekłada na wyższą zawartość tłuszczu w nasionach.
  • Warzywa – saletra amonowa doskonale sprawdza się do nawożenia kapusty, marchwi czy ziemniaków, przyczyniając się do poprawy ogólnej jakości warzyw i zwiększenia plonów.

Saletry amonowej można używać także do nawożenia drzew i krzewów owocowych (prawidłowy poziom azotu wpływa na poprawę wybarwienia owoców, intensyfikuje wzrost liści i pędów) oraz użytków zielonych, jak łąki czy pastwiska.

Główne korzyści z nawożenia saletrą amonową

Obecność azotu w formie azotanowej sprawia, że rośliny błyskawicznie reagują na nawożenie – saletra jest zatem dobrym wyborem również do nawożenia interwencyjnego, gdy obserwujemy wyraźne objawy niedoborów N.

Z kolei obecność azotu w formie amonowej pozwala stopniowo uwalniać ten makroelement i zapewnia dłuższy efekt nawożenia.

Odżywianie upraw azotem za pośrednictwem saletry amonowej przyczynia się do zwiększenia plonowania oraz poprawy jakości plonów, poprzez wsparcie procesu tworzenia białek, co wpływa na wartość odżywczą zbóż i jakość owoców. Saletra amonowa wspiera również rozwój systemu korzeniowego, fotosyntezę oraz ogólną kondycję roślin.

O uniwersalności zastosowania tego nawozu decyduje również fakt, iż saletra amonowa sprawdza się na różnych rodzajach gleb, od lekkich (zasługa zawartości azotu w formie amonowej), po ciężkie (dzięki azotowi azotanowemu).

Saletra amonowa to wszechstronny nawóz azotowy, który stosowany w odpowiednich dawkach realnie przyczynia się do poprawy konkurencyjności gospodarstwa i zwiększenia opłacalności produkcji rolnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.