Polifoska: co trzeba wiedzieć o tym nawozie?

Maciej Kowalski
29.02.2024

Polifoska to jeden z najpopularniejszych nawozów rolniczych, który jest wręcz masowo stosowany w naszym kraju. Gwoli ścisłości napiszmy, że wykorzystuje się go nie tylko w rolnictwie, ale również w ogrodnictwie, a nawet w pielęgnacji terenów zielonych. Tak wszechstronne zastosowanie nawozu wynika z faktu, iż jest to preparat wielkoskładnikowy, któremu bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Czym jest Polifoska?

Polifoska to nawóz wieloskładnikowy, który dostarcza roślinom głównych składników odżywczych, w tym tych niezbędnych dla prawidłowego przebiegu procesów wegetacyjnych. W składzie Polifoski znajdziemy przede wszystkim: azot (N), fosfor (P), potas (K) oraz szereg innych makro- i mikroelementów, jak magnez (Mg), siarka (S), żelazo (Fe), mangan (Mn), miedź (Cu), cynk (Zn), bor (B) i molibden (Mo).

Formuły

Polifoska to nie jest jeden nawóz, ale grupa produktów nawozowych, które określa się mianem formuł. Każda formuła jest dedykowana innej uprawie. W Polsce największą popularnością cieszą się formuły Polifoska 6, Polifoska 8 i Polifoska 20 – każda z tych formuł ma inną procentową zawartość składników pokarmowych.

Przykładowo: Polifoska 8 zawiera 8% całkowitego azotu, 24% całkowitego pięciotlenku fosforu oraz 24% tlenku potasu, a dodatkowo także 9% trójtlenku siarki.

Najważniejsze zalety Polifoski

Kluczową zaletą tego nawozu i głównym powodem, dla którego zdobył sobie tak dużą popularność, jest jego wszechstronność. Polifoska jest nawozem N-P-K, który dzięki zrównoważonemu składowi jest odpowiedni do zaspokajania potrzeb odżywczych wielu rodzajów upraw, od roślin rolniczych, przez warzywa, owoce, aż po rośliny ozdobne.

Użytkownicy tego nawozu wskazują również na jego rzeczywistą skuteczność. Polifoska wspiera procesy wegetacyjne roślin, realnie przyczyniając się do poprawy plonowania i jakości uzyskiwanych plonów. Zwiększa przy tym odporność roślin na choroby i niekorzystne warunki środowiskowe.

Wskazówki dotyczące stosowania nawozu

Polifoska jest dobrze znanym nawozem, natomiast warto przypomnieć podstawowe zasady jego stosowania. Przede wszystkim zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi dawkowania nawozu. Powinno być ono uzależnione od składu gleby i rzeczywistych niedoborów poszczególnych składników odżywczych, co można ustalić w oparciu o badania gleby.

Porada eksperta:

Nadmierne stosowanie Polifoski może zaszkodzić uprawom, a także środowisku naturalnemu.

Zaleca się, aby stosować Polifoskę przed siewem lub sadzeniem roślin – idealnie sprawdza się jako nawóz podstawowy. Można również zdecydować się na nawożenie w formie uzupełniającej już w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Preferowaną formą stosowania Polifoski jest rozsiew na powierzchni gleby lub wprowadzanie bezpośrednio do gleby przy pomocy narzędzi rolniczych.

Polifoska to bardzo efektywny nawóz, który stosowany zgodnie z zaleceniami i dobrymi praktykami rolniczymi może w istotny sposób przyczynić się do poprawy plonowania i tym samym zwiększenia opłacalności produkcji rolnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.