Siarczan magnezu – cenne źródło składników odżywczych dla roślin uprawnych

Maciej Kowalski
09.01.2025

Siarczan magnezu, znany również pod nazwami sól gorzka lub sól Epsom, to bardzo popularny nawóz stosowany w rolnictwie profesjonalnym. Stanowi cenne źródło dwóch ważnych składników odżywczych roślin, czyli magnezu i siarki. Oba te mikroelementy mają istotny wpływ zarówno na wielkość, jak i jakość plonów. Zastosowaniu i specyfice siarczanu magnezu przyglądamy się w naszym artykule.

Co trzeba wiedzieć o siarczanie magnezu?

Siarczan magnezu to nieorganiczny związek chemiczny. Występuje pod postacią rozpuszczalnych w wodzie kryształów. Jest cenionym nawozem rolniczym, którego składniki są łatwo dostępne dla roślin.

Siarczan magnezu dostarcza roślinom dwa kluczowe składniki odżywcze, czyli magnez (Mg) oraz siarkę (S).

Wpływ nawozu na plonowanie

Producenci rolni stosują siarczan magnezu w celu zaspokojenia zapotrzebowania roślin na wymienione mikroelementy, mające bardzo istotny wpływ na podstawowe procesy metaboliczne.

Magnez to centralny składnik chlorofilu, a więc jest niezbędny dla zachodzenia procesu fotosyntezy. Niedobór magnezu skutkuje szeregiem problemów uprawnych, mogąc prowadzić do chloroz, czyli żółknięcia liści, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie plonów.

Siarka z kolei jest jednym z najważniejszych składników białek oraz niektórych witamin. Uczestniczy w kluczowych procesach metabolicznych, takich jak synteza enzymów. Niedobory siarki skutkują słabszym wzrostem roślin i tym samym mniejszym plonowaniem.

Porada eksperta Polfert Group:

Odpowiednia zawartość siarki w glebie sprzyja przyswajaniu azotu przez rośliny. Można zatem napisać, że uzupełnienie niedoborów tego mikroelementu poprzez stosowanie siarczanu magnezu, ma bezpośrednie przełożenie na jakość i ilość uzyskanych plonów.

Właściwości siarczanu magnezu

Jedną z najważniejszych zalet siarczanu magnezu jest jego łatwa rozpuszczalność w wodzie. Można go zatem stosować zarówno doglebowo, jak i w formie nawozu dolistnego. Siarczan magnezu błyskawicznie dostarcza składników odżywczych roślinom, czego efekty są widoczne krótko po aplikacji.

Rolnicy cenią siarczan magnezu za jego uniwersalność. Nawóz ten może być stosowany na różnych typach gleb i do nawożenia wielu gatunków roślin uprawnych. Najlepiej sprawdza się w uprawach intensywnych, w tym do odżywiania warzyw (m.in. pomidory, cebula, kapusta, papryka czy ziemniaki), zbóż (kukurydza) czy owoców (zwłaszcza truskawki).

Porada eksperta Polfert Group:

Siarczan magnezu może być stosowany w połączeniu z innymi nawozami NPK. Dzięki temu uzyskujemy efekt kompleksowego nawożenia roślin, co jest szczególnie korzystne w przypadku upraw roślin mających wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Bezpieczeństwo stosowania

Bardzo ważną zaletą siarczanu magnezu jest fakt, iż mówimy tutaj o produkcie wyjątkowo bezpiecznym dla środowiska naturalnego. Stosowanie tego nawozu nie przyczynia się do nadmiernego zakwaszenia gleby i nie powoduje kumulowania się szkodliwych pierwiastków, które mogłyby być wymywane do wód gruntowych.  

Siarczan magnezu ma również neutralny odczyn, dlatego nie wpływa na zmianę pH gleby. Można go zatem stosować przez długi czas, również w ramach nawożenia uzupełniającego czy interwencyjnego.

Pomimo tego zalecamy, aby przed rozpoczęciem nawożenia siarczanem magnezu przeprowadzić analizę gleby i ustalić rzeczywiste zapotrzebowanie roślin na magnez i siarkę. Pozwoli to na precyzyjne dawkowanie nawozu i uniknięcie nadmiernych kosztów nawożenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.